Spirulina, Tervis, Toidulisandid

Spirulina – mida räägivad teadustööd ning kuidas seda tarbida?

spirulina, teadus, tervislik

Spirulina on üks maailma kõige populaarsemaid supertoite, mis aina jõudsamalt on leidmas teed inimeste toidulauale. 

Tegemist on tsüanobakterite perre kuuluvate sinirohevetikatega, mis kasvavad soojades mageveekogudes. Huvitav on teada, et gramm grammi kohta on spirulina kõige toitainerikkaim aine maailmas ning olugugi, et see on eksisteerinud miljardeid aastaid, sai see uuesti populaarseks kui NATO teatas, et hakkab seda astronautide tarbeks kosmoses kasvatama.

Järgnevalt vaatame üle, mida räägivad teadustööd spirulina kasutamise kohta ning selgitame, kuidas spirulinat tarbida võiks.

Spirulina on väga toitaineterikas.

Kuivatatud spirulina sisaldab rohkelt valku ning kõiki asendamatuid aminohappeid. Selles leidub B-grupi vitamiine nagu B1, B2, B3, B6, B9 ning A-, C-, E-, K-vitamiini. Mineraalainetest on esindatud raud, kaalium, kaltsium, vask, magneesium, mangaan, fosfor, seleen, naatrium, tsink. Lisaks sisaldab see tervisele kasu toovaid fütokemikaale nagu näiteks beetakaroteen ja klorofüll.

Spirulinal on võimsad antioksüdantsed ning põletikuvastased omadused.

Spirulina peamine aktiivne ühend on fükotsüaniin, mis on võimas antioksüdant ning sellel on põletikuvastased omadused. Fükotsüaniin võitleb vabade radikaalidega ning blokeerib põletikku soodustavate molekulide tootmist. 

Muuhulgas on fükotsüaniin ka see komponent, mis annab spirulinale selle ainulaadse sinakasrohelise värvuse. 

Spirulina võib alandada kolesterooli ja triglütseriidide taset.

Südamehaigused on maailmas kõige enamlevinud surmapõhjus. Väga paljud riskitegutis seotud suurenenud südamehaiguste riskiga.

Teadusuuringutest on selgunud, et spirulina mõjutab mitmeid südamehaiguste riskitegureid positiivselt. Näiteks võib spirulina tarbimine alandada üldkolesterooli, LDL (ehk halba) kolesetrooli ning triglütseriide, suurendades samal ajal HDL (ehk nn. hea) kolesterooli taset.

Teadustöö kohaselt suuris spirulina tarbimine neid markereid märkimisväärselt parandada metaboolse sündroomi ja sellega seotud häiretega inimestel.  

Teises, 2014. aastal kõrge kolesteroolitasemega inimestel läbiviidud uuringus tehti kindlaks, et 1g spirulinat päevas alandas triglütseriide 16.3% ja LDL-kolesterooli taset 10.1%.

Spirulina võib omada vähivastaseid omadusi.

Kuigi on tarvis läbi viia rohkem uuringuid, näitavad mõned tõendid, et spirulinal on vähivastased omadused. 

Loomkatsed näitavad, et see võib vähendada vähi esinemist ja mõjutada kasvaja suurust. (Uuring 1, Uuring 2)

Rohkem on uuritud spirulina mõju suu- või suuõõne vähile. Mitmed uuringud on leidnud, et selle tarbimine võib olla positiivsete mõjudga submukoosse fibroosi (OSMF) raviks, mis on teatud tüüpi suu vähieelne kahjustus. (Uuring 3, Uuring 4)

Teises, 2013. aasta uuringus, milles osales 40 OSMF-i kahjustustega isikut, mõjus 1g spirulinat päevas OSMFi sümptomitele rohkem kui pentoksüfülliin ehk verevoolu soodustav ravim.

Spirulina võib alandada vererõhku.

Kõrge vererõhk on mitmete tõsiste seisundite, sealhulgas südameinfarkti, insuldi ja kroonilise neeruhaiguse peamine põhjus. 

Viie teadusuuringu ülevaates leiti, et 1-8g spirulina võtmine päevas võib märkimisväärselt vähendada nii süstoolset kui ka diastoolset vererõhku, eriti kõrge vererõhuga inimestel. 

Arvatakse, et selle vähenemise põhjuseks on lämmastikoksiidi, signaalmolekuli, suurenenud toomine, mis aitab veresoontel “lõõgatuda” ja laieneda.

Spirulina võib olla tõhus aneemia vastu.

Aneemia on seisund, mida iseloomustab hemoglobiini või punaste vereliblede vähenemine teie veres. Sel on palju võimalikke põhjuseid, sealhulgas toitainete puudus, geneetilised häired ja krooniline põletik.

Vanemate täiskasvanute seas on aneemia üsna tavaline ning põhjustab pikaajalist nõrkuse ja väsimuse tunnet.  

Ühes, 2011. aastal läbiviidud uuringus, milles osales 40 aneemiat põdevat vanemat inimest, suurendasid spirulina toidulisandid punaste vereliblede hemoglobiinisisaldust ja parandasid osalejate immuunfunktsiooni.

Spirulina võib suurendada lihasjõudu ja parandada vastupidavust.

Treeningu ajal põhjustatud oksüdatiivne stress kehale on peamine lihasväsimuse põhjustaja.

Spirulina näib olevad kasulik oksüdatiivse stressi leevendamisele, sest mitmed teadusuuringud viitavad lihasjõu ja vastupidavuse paranemisele. Ühes uuringus suurendas selle tarbimine hapniku omastamist jalgrattasõidu ajal, kusjuures teadlased märkisid, et spirulina võib toimida ergogeense abivahendina sportliku soorituse parandamiseks.

Kuidas spirulinat kasutada?

Sellel supertoidul on omapärane maitse, mis võib algul veidi harjumist võtta – sellepärast on hea spirulinaga tutvumist alustada segades teelusikatäis pulbrit näiteks smuutisse. 

Kõige paremini sobibki spirulina just smuutidesse, chia-seemne pudingusse, jäätist tehes jäätisesegu sisse või näiteks segatuna külma piimaga vahustatuna kohvi peale. 

Loomulikult võib spirulinat lisada ka küpsetistesse või teistlaadi toitudesse, aga kuumutades kaotab see oma kasulikud omadused ning sellepärast soovitame seda pigem just külmades ning toortoitudes kasutada.

Kui palju spirulinat võiks tarbida?

Soovitatav päevane kogus on 1-2 supilusikatäit (10grammi), aga spirulinaga alles tutvust tehes võiks seda algul tarbida kuni supilusikatäis päevas. 

Raviva toime omandab spirulina aga siis kui võtta seda rohkem: 2-4 supilusikatäit. See on soovitatav inimestele, kes spirulinaga juba “sina-peal” ning soovivad sellest maksimaalsed kasud kätte saada. 

Eelista kindlasti mahe-spirulinat

See on oluline, sest saastunud spirulina tarbimine võib endaga kaasa tuua ebameeldivad kõrvaltoimed. Mitte mahe-spirulinat tarvitades võib juhtuda, et see on korjatud veekogust või kasvatatud basseinis, mis on saastunud inimorganismile toksiliste ainetega. 

Seetõttu ole kindlasti ettevaatlik ning tarvita ainult orgaanilist toodet! 

Samuti tuleks end spirulinat kasutades jälgida ning kui peaksid esinema näiteks nahalööved, iiveldustunne või kõhuvalu, siis tuleks kindlasti arstiga konsulteerida. Ettevaatlik tuleks olla ka autoimmuunsete haiguste korral ning nende puhul tasuks tarvitamisega pigem väga ettevaatlik olla ja kindlasti enne arstiga konsulteerida. 

Legefitist leiad spirulinat nii pulbri- kui tabletikujul.

Vastavalt sellele, kas eelistad tarbida spirulinat tabletina või pulbrina, leiad Legefiti laiast valikust endale sobivaima toote.

Related Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga